ŁUSZCZYCA – PSORIASIS

Już w starożytnej Grecji donoszono o objawach tej choroby, której nazwa pochodzi od greckiego słowa psora (łuska). Znana jest więc od czasów Hipokratesa. Często była mylona z innymi schorzeniami skóry, np. trądem. Nawet dziś przez mniej doświadczonych lekarzy, jest błędnie rozpoznawana. Łuszczyca dotyka d 2 do 4 procent populacji. Przyjmuje się więc, że w Europie i USA zapadają na nią od 2 do 4 osób na 100. Rzadziej chorują Murzyni i Azjaci, a Eskimosi grenlandzcy w ogóle jej nie znają.

JAK POWSTAJE ?

Łuszczyca pojawia się niespodziewanie. Na skórze można zauważyć osutkę (nie swędząca) złożona z drobnych grudek pokrytych srebrzystymi łuskami. Na skutek ich powiększenia może dojść do powstania ognisk różnej wielkości – głównie na kolanach, łokciach, skórze owłosionej głowy oraz w miejscach, gdzie skóra jest szczególnie wrażliwa. Przy lekkim zadrapaniu bądź otarciu występuje objaw tzw. krwawienia punkcikowatego.

W 30% przypadków występuje rodzinnie, co oznacza, że niektórzy ludzie są do niej bardziej predysponowani. Istnieją leki ujawniające (naturalnie przypadkowo) łuszczycę lub zaostrzające jej objawy.

Obostrzenie jej objawów i w niektórych przypadkach pierwsze wysiewy spowodowane są często przez zapalenie górnych dróg oddechowych angina oraz ropne stany zapalne jak i również różnego typu infekcje bakteryjne. Dlatego chorzy na łuszczycę powinni o wiele bardziej o siebie dbać, poddawać się badaniom i starannie leczyć wszelkiego rodzaju infekcje i ogniska zapalne wewnątrz organizmu.

Łuszczyca może występować w wielu postaciach – ciężki przebieg ma krostkowa i stawowa. Ze względu na ewentualność zagrożenia życia, w niektórych przypadkach wymaga leczenia szpitalnego.

Istotą tej choroby są dwa zjawiska, które nie dają się oddzielić: stan zapalny skóry i nadmierne rozmnażanie się komórek naskórka (najbardziej powierzchniowej warstwy skóry). Występują również podejrzenia, że pewne zmiany na skórze powodujące ogniska ropne nie są wynikiem zakażenia bakteryjnego, ale są powodowane złożonymi mechanizmami autoagresji, za które podejrzewany jest wirus HPV (powodujący m.in. powstawanie kurzajek). Wirus ten sprawia, że skóra jest traktowana jako ciało obce, organizm stara się bronić, co powoduje szybsze rozmnażanie się komórek. U zdrowego człowieka dzieli się 3 procent tych komórek, u chorego na łuszczycę aż 40% !

ŁUSZCZYCA NIE JEST CHOROBĄ ZAKAŹNĄ !